Acil

Bizlerin hayatlarında var olabildiği gibi minik dostlarımızın da hayatlarında acil tıbbi yardım gereksinimi anlık olarak ortaya çıkabilmektedir. Birçok hasta sahibi; minik dostlarının acil veteriner müdahalesi ihtiyacı var mı yok mu bunu anlayamamaktadır. Şiddetli travmalar, kazalar ve ciddi kanamalar ile seyreden çeşitli durumlar dışında hasta sahiplerinin geneli durumun aciliyetini atlamaktadır. Aşağıda Acil olarak düşünebilecek durumlar ve yapabilecekleriniz sıralanmıştır. Karşılaşabileceğiniz bu durumlarla ilgili hiç şüphe etmeden 7/24 hekimimize ulaşıp görüş almanız büyük önem taşımaktadır.

Acil olarak değerlendirilebilecek semptomlar

Şiddetli doku yırtığı veya kesikler
Evde veya dış ortamda cam kırığı, kesici aletler veya başka bir kedi/köpekle kavga sonucu ufak bir sıyrıktan çok büyük doku yırtıklarına varan yaralanmalar olabilir. Böyle bir durumda eğer yırtık 3 cm den büyük ve durmayan bir kanamaya sahipse acil olarak Veteriner Hekiminize ulaşıp ufaklığı kliniğimize getirmeniz gerekmektedir. Kanama bölgesine herhangi bir ilaç sürülmemeli sadece varsa steril gazlı bez yoksa temiz bir bez ile kanama olan bölgeye baskı uygulanmalıdır.
Aşırı şekilde büyümüş karın
Karın bölgesindeki şişkinlikler ani olarak oluştuysa ( yaklaşık 30dk – 2 sa )Veteriner Hekiminize durumu bildirmeniz gerekmektedir. Büyük ırk köpeklerde; özellikle Golden Retriever , Labrador Retriever, German Shepherd, Rottweiller, Kangal ırklarında gözlenebilen, ani olarak midenin ekseni etrafında dönmesi, çok tehlikeli bir durum olup, kendini karında şişkinlik ve zor nefes alma ile gösterir. Oluşan şişkinlik nedeniyle akciğerin genişleme kapasitesi azalarak solunum yetersizliğine sebep olur. Hastanın dili ve ağız mukozası oksijen yetersizliğine bağlı morarmaya başlar. Hastanın acil olarak hospitalize edilip opere edilmesi gerekmektedir. İç kanamalar, idrar kesesinin yırtıkları gibi travma sonucu oluşabilecek durumlarda karında şişkinlik ile seyredebilir.
Trafik kazaları, düşmeler
Bu tür durumlarda açık kanayan yara varsa steril gazlı bez ile kanayan bölgeye baskı yapılır. Hasta şokta ve kontrolünü kaybetmiş ise dilin arkaya kaçıp solunum yolunun tıkamaması için dil dışarı çekilerek hasta yatay yatış pozisyonuna getirilir. Oluşabilecek kemik kırıkları nedeniyle minimum hareket sağlanarak en hızlı şekilde kliniğe/hastaneye götürülmelidir. O an için herhangi bir yara problem gözükmese de iç organlar ve beyinde oluşabilecek hasarlar nedeniyle 2-3 gün hospitalize edilmesi doktor kontrolünde olması şarttır.
Kanlı kusma veya ishal
Kusma ve ishal çoğu durumda karşımıza çıkmaktadır. Bunların aciliyetleri de şu şekildedir. Eğer minik dostunuz gün içinde tekrarlayan şekilde 1-3 kusma yapıyorsa bu durum acil olmayabilir. Hızlı mama yemekten, midenin sindirebileceğinden fazla yemek yemeden, ağzına atacağı ufak temiz olmayan bir madde yüzünden kusma refleksi ortaya çıkabilir. Acil olarak nitelendirebileceğimiz kusmalar gün içinde 5 ten fazla kusmanın şekillenmesi ertesi günede sarkabilen kusmaların varlığı kusma içeriğinde artan şekilde kan bulunmasıdır. Yine ishal olguları da kan içeren haldeyse,  hekimimiz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.  
Güç doğumlar
Doğum başladıktan yani halk tabiri ile suyu geldikten 24 saat içinde herhangi bir yavru gelmedi ise veya sonra yavrunun biri dogum kanalında kalmış ise acil olarak hekiminiz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.
Durdurulamayan kanamalar
Ağızdan, burundan veya anüsten durmayan sızıntı şeklindeki kanamalarda, vücudun herhangi bir yerindeki yaralardan gazlı bez ile basınç yapmanıza rağmen kanama kesilmiyorsa Veteriner Hekiminiz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.
Zor idrar ve dışkı yapma
Minik dostunuz İdrar veya dışkı yaparken bağırarak sesler çıkartıyorsa, tekrar tekrar idrar ve dışkı pozisyonu alıyorsa Veteriner Hekiminiz ile irtibata geçmeniz gerekmektedir.İdrar yolları ve kesesinde olabilecek kristal ve taş varlığında, bunlar idrar kanalından geçerken ağrı ve yanma oluşturur. Buda petinizin bağırarak idrar yapmasına veya tekrarlayan şekilde idrar yapmaya çalışmasına sebep olabilir. İlerleyen durumlarda tam tıkanma gerçekleşebileceği için acil olarak kliniğe gidilmesinde fayda vardır.  
Zor nefes alma
Ayakta duramama, dengesiz yürüme
Yabancı cisim yuttuğunda şüphelenilme
Ev dezenfektanı veya kimyasal maddelerin yalanıldığından süphenilme
Yanıklar