Kedi ve Köpeklerde Kış Bakımı


 dog-walkers-in-snowHava
Sıcaklığın 5 derecenin altında olduğu günlerde, günlük gezinti miktarını azaltmanız faydalı olacaktır. Bu durum petinizin ırkına ve vücut kondüsyonuna göre değişiklik göstermektedir. Detaylı bilgi için rutin kontrollerini yapan Veteriner Hekiminizden bilgi almanızda fayda bulunmaktadır.
Eğer petiniz devamlı suretle dış mekanda yaşamakta ise soğuktan korunması için bir kulübe çok iyi olacaktır. Petler için, kulübenin iç genişliğinin, en çok petinizin 3 katı hacme sahip olmasında büyük yarar vardır. Diğer bir hususta, kapı kısmının rüzgarın geldiği yönün tam tersine bakması gerektiğidir. Bu genellikle kapının güneye bakması şeklindedir. Kulübe zeminine halı, kilim, battaniye veya özel olarak üretilmiş yataklardan koymanızda faydalı olacaktır.
Soğuk karlı günlerde köpeğinizle yaptığınız doğa yürüyüşleri buzla kaplanmış göl kenarı gölet vb su havzalarında ise köpeğinizi hiçbir zaman serbest bırakmayınız.
Buzlu ve karlı günlerde belediyeler kar temizliği için kaya tuzu kullanmaktadır. Yoğun tuz kullanılmış alanlarda yürüyüş yapmaktan kaçının. Eğer bu alanlarda gezdiyseniz köpeğinizin ayak tabanlarını tuzdan arındırmak için bol su ile yıkayınız. Kaya tuzu kedi/köpeklerin patilerinde şiddetli iritasyona sebep olabilir.
Aşırı buzlu alanlar hem bizler hem de ufaklıkların dengeli yürümesini zorlaştıran alanlardır. Bu alanlarda çok hızlı olmadan dikkatlice yürümek olası yaralanmalar ve ortopedik rahatsızlıklardan sizi ve petinizi koruyacaktır.


 Parazit Kontrolü
Sıcaklığın 15 derecenin altına indiği durumlarda pire ve kenelerin aktif hareketleri yavaşlamaktadır. Bu nedenle birçok hasta sahibi dış parazit ilaçlarını kullanmayı bırakmaktadır. Fakat günümüzde kış soğuklarının azalması bu durumu biraz değiştirmektedir. Pire ve keneler kuytu köşe yerlerde özellikle sokakta yaşayan şanssız ufaklıkların üzerlerinde yaşamlarını sürdürmekte, onların yuvalandıkları yerlerde aktif olarak yaşamlarına devam etmektedirler. Petinizi bu yuvalanma alanlarına giriş çıkışları bu parazitlerin enfestasyonuna neden olabilmektedir. Temel olarak pire/kenelerden ve onlardan bulaşabilecek hastalıklardan korunmanın en ekonomik ve en güvenli yolu bu parazitlere karşı ilaçlanmalarıdır.


 Otomobiller ve Antifriz
Soğuk kış günlerinde dışarıda yaşamlarını sürdüren kediler için otomobil motorları ısınma için en ideal yerlerden biridir. Buda farkında olmadan çalıştırılan motorlar nedeniyle sokak kedileri için büyük tehlikedir. Lütfen kış günlerinde aracınızı çalıştırmadan önce kornaya basmayı veyahut otonuzun kaputuna vurarak ses çıkarmayı deneyin. Bu şekilde motor bölümü içinde yatabilecek bir ufaklığa oradan uzaklaşması gerektiğini belirtirsiniz.
Antifriz petler için ölümcül bir zehirdir. Bir çok kedi ve köpek için tatlı bir sıvıdır. Fakat içinde ihtiva ettiği Etilen Glikol toksik bir ajandır. Garajınızda kesinlikle açık olarak bulunmaması gerekmektedir. Aracınıza koyarken yere döküldü ise mutlaka o alanı temizlemenizde fayda bulunmaktadır. Bir şekilde kedi veya köpeğinizin azda olsa bu kimyasalı içtiğini düşünüyorsanız acil olarak Veteriner Hekiminizi bilgilendirip kliniğe götürmeniz gerekmektedir.
 


 Beslenme
Tıpkı bizler gibi kış aylarında petlerinizin günlük kalori ihtiyaçları artmaktadır. Birçok ev kedisi ve köpeği için mama miktarının arttırılmasına gerek yoktur fakat dış mekanda yaşayan ufaklıklar için hem mama hem su miktarlarının arttırılmasında fayda bulunmaktadır. Ama mama ve su miktarları ile ilgili değişiklikleri Veteriner Hekiminize danışarak yapmanız daha doğru olacaktır. Dış mekanda yaşamlarını sürdüren ufaklıklar için su çok önemlidir. Soğuk günlerde siz farkında olmadan buz tutmuş bir su kabı. Petinizin uzun süre susuz kalmasına neden olabilir. Düzenli olarak su kabının kontrolünü gerçekleştirmenizde fayda vardır. Su kaplarının da kıs ayları için plastik olması iyi olacaktır. Aşırı soğuk metal kaplara petinizin dili temas ederek yapışmasına sebep olabilir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.