Köpek Kanlı İshal Hastalığı – Parvoviral Enterit

Köpek kanlı ishal hastalığı; çok bulaşıcı özellikte, sadece köpekleri etkileyen viral bir enfeksiyondur. Temel etkilerini 2 sistem üzerinde göstermekte olup, Sindirim sisteminini etkileyen form; şiddetli kusma, ishal (kanlı veya kansız), şiddetli kilo kaybı, iştah azalması gibi semptomlar ile kendini gösterir. Virüsün nadir olmakla birlikte Kardiyak form adı verilen diğer bir etkisinde, kalp kasları etkilenerek oluşan hasar ile ani kalp yetmezliği sonucu doğar. Hastalık genellikle 6 haftalık ile 6 aylık köpekler arasında gözlenir.

 

Semptomlar
Barsak formunda ki en temel semptom giderek şiddetlenen ishaldir. Başlangıçta normal bir ishal gibi başlayan durum, virüsün barsak mukozasında verdiği hasarla birlikte şiddetlenerek kanlı ishale döner. Bunun yanında günde 5-10 defa görülen şiddetli kusma, iştah azalması, halsizlik, ateş ve şiddetli kilo kaybı diğer önemli semptomlardır. Kanlı ishal etkeni barsak mukozasını harabiyete uğratarak; besin maddelerinin emilimini, vücut sıvılarının tutulmasını engeller. Hasta bu şekilde çok hızlı olarak dehidre olarak halsizleşir. Barsak mukozasının harabiyeti ile oluşan kanama anemiye sebep olmaktadır. Karın bölgesine dokunulduğunda ağrı tepkisi vermesi gözlenebilir. Enfeksiyon nedeniyle ateşin yükselmesi görülebileceği gibi dolaşım yetersizliğine bağlı ateş düşüklüğü görülebilir. Kardiyak form gelişen yavrularda, ani olarak herhangi bir semptom olmadan kalp yetmezliğine bağlı ölüm gözlenir.  
Bulaşma
Köpek kanlı ishal hastalığı sıklıkla; parvoviridae familyasının alt dallarından Canine Parvovirus Type2 tarafından oluşturulur. Bulaşma hastalık şüpheli hayvana direk kontakt veya indirekt feca/oral yol ile bulaşır. Feca/oral yol, hastalığa sahip hayvanın dışkısı ile bulaşmış maddelerin ağız yoluyla alınması, temasıdır. Virüs bu şekilde ağızdan alınarak minik dostunuzun barsak sistemine yerleşerek 3-5 günlük inkubasyon sonrası hastalığı oluşturur. Hasta sahipleri de benzer şekilde hastalığı eve taşıyabilirler. Ayakkabılara bulaşan dışkı içindeki virüs evinize taşınır, bu şekilde taşınan virüse temas eden aşısız köpeğiniz hastalığı çok rahatlıkla kapar.      
Tanı
Tanıda Hekimlerin en sık kullandığı yöntem genel muayene ve anamnez değerlendirmesi, Hemogram ve son yıllarda sıklıkla kullanılmaya başlayan hızlı test kitleri kullanılır. Aşısız bir köpekte birkaç gündür gözlenen kusma ve ishal bu hastalık için büyük bir şüphe uyandırır. Hemogram testi ile kan elementlerinin durumları incelenir. Bu hastalıkta görülen lenfopeni, anemi ve dehidrasyon varlığı hemogram ile ortaya konabilir. Hızlı test kitleri ile şüpheli hayvanın dışkısı özel bir kimyasal tepkimeye sokularak virüsün varlığı ortaya konmaya çalışılır.Bunların yanında hekim diğer hastalıkların eliminasyonu için biyokimyasal testler veya ragyografik görüntüler isteyebilir.
Tedavi
Hastalık viral bir enfeksiyon olduğundan etkeni öldürmeye yönelik herhangi bir ilaç bulunmamaktadır. Genel olarak viral enfeksiyonlarda hastanın bağışıklık sistemi hücrelerinin etkeni(virüs) yok etmeye çalışır iken vücut direncini maksimumda tutmaya yöneliktir. Tedavide temel protokol ishal ve kusma ile kaybolan vücut sıvılarının yerini doldurmak, var olabilecek ikincil enfeksiyonlara karşı antibiyotiklerle bir korunma bariyeri oluşturmak üzerinedir. İyi yapılacak gözlem ve vücut sistemlerine sağlanılacak tam destek hastalığın tedavisindeki temel husustur. Bu nedenle hastaların acil olarak yatışı sağlanıp yoğun bakıma alınması gerekmektedir. Serum destek tedavisi başlanarak kusma ve ishalle kaybedilen sıvı, elektrolit ve proteinlerin yerine konması amaçlanır. Kusma kontrolü amaçlı antiemetikler ve H2 reseptör antagonistleri kullanılır. İkincil bakteriyel enfeksiyonlar için antibiyotikler, var olabilecek barsak parazitleri için antiparaziter ilaçlar kullanılır. Hasta kayıp oranı yaklaşık %70 ler civarındadır, yavru köpeklerde bu oran çok daha yüksektir. Hasta kaybının temel nedenleri ciddi dehidrasyon, ikincil enfeksiyonlar, kanda aşırı şekilde çoğalan bakteri toksinleri ve ciddi seyreden barsak mukozal kanamalarıdır. Yavru köpeklerde 1 gün kusma sonrası ani olarak ölüm şekillenebilir.
Korunma
Hastalığın tedavisi için temel bir ilacın olmaması ve virüsün çok hızlı şekilde hastayı ölüme sürüklemesi korunmayı çok ama çok önemli kılmaktadır. Virüse karşı özel olarak hazırlanmış aşılar doğru zamanda ve doğru uygulama protokolleri ile hastalık aşılı köpekler için korkulacak bir durum değildir. Aşılama protokolü ile ilgili bilgileri Veteriner Hekiminizden alabilirsiniz. Aşıları tam bitmemiş yavru köpeklerin aşı protokolü bitene kadar; sokaklarda gezdirilmemesi, şüpheli hayvanlara temas etmemesi, hasta hayvan dışkısı ile bulaşık alanlarda ayakkabı ile gezilmemesi eğer böyle bir durum varsa yavru köpeğinizin ayakkabılarınıza temas etmemesi sağlanmalıdır.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.