Öksüz Yavru Kediler için Bakım Rehberi (1-6 Haftalık Yavru Kedi Bakımı)

Eğer annesi tarafından terk edilmiş veya ailesini bir nedenle kaybetmiş yavru bir kedi buldunuz ise yapabilecekleriniz ile ilgili tüm detayları bu rehberden öğrenebilirsiniz ve umarız size yardımcı olabiliriz.

Yavru kedinin yalnız ve terk edilmiş olduğundan emin olun

Bu büyük sorumluluğun altına girmeden yani yavru kediyi bulunduğu yerden almadan önce annesinin o bölgede olmadığından emin olmanız en doğru sonucu doğuracaktır. Zira bizlerin yapmaya çalıştığı bakım ve beslenme desteği hiçbir zaman Anne Bakımının yerine geçemez. Bu yüzden anne nerede sorusunu sormanızda fayda var. Anne kedi; beslenme, çevre kontrolü ve yavruları koruma amaçlı bölgeden uzaklaşabilir. Burada dikkat edilecek ilk husus yavruların uzaktan kontrolüdür. Eğer yavrular temiz, bir arada sessizce yatıyorlarsa, karınları da hafif şişkin ise anne kedi büyük ihtimal bebekleri ile ilgileniyor ve yukarıda saydığımız amaçlar doğrultusunda yuvadan uzaklaşmış ve başına kötü bir durum gelmemiş ise (trafik kazası, insan ve hayvan saldırıları gibi.) mutlaka geri dönecektir. Birkaç saat o bölgeyi takip etmenizde fayda bulunmaktadır. Yavruların yanına 3 saatten uzun bir süre annenin gelmediğini görürseniz veya yavrular pis, bakımsız, devamlı miyavlayan ve karınlarında bir şişlik yok ise bu yavruların öksüz olma ihtimalleri yüksektir. 4 haftalıktan küçük yavru kedilerin bakımları ciddi özveri ve ilgi isteyen bir durumdur. Eğer böyle bir sorumluluğun altına giremeyeceğinizi düşünüyorsanız annenin gelmesini beklemeniz en ideal davranış olacaktır.

Tüm kontrollerinize rağmen yavruların öksüz kaldığına inancınız tam oluşmuş ise bakımları ilgili yapabilecekleriniz şu şekilde detaylandırılabilir.

Vücut Sıcaklığı ve İlk yardım

Yavru kediyi elinize aldığınızda hissedeceğiniz ilk şey düşük vücut sıcaklığıdır. Uzun süre yalnız ve anne bakımından uzak kalan yavrulardaki ilk değişiklik vücut ısılarında olmaktadır. Zira 3 haftalıktan küçük yavrularda vücut ısısının korunmasına yönelik sistemler çalışmamaktadır. Bu yüzden yavrularda kısa sürede vücut ısısı düşer. İlk önce onu sıcak tutacak bir battaniye içine koyun. Battaniyenin altına varsa sıcak su torbası yoksa sıcak su doldurulmuş bir pet şişe konulmalıdır. Yoğun sıcak su ile direkt temas ettirmeyin. Battaniyenin üstünden torbaya elinizi değdiğinizde elinizi yakmayacak bir sıcaklık sağlamanız gerekmekte. Eğer yavru kedi halsiz ve kendini bırakmış halde ise vücut ısısını yükseltmeye çalışmaktan sonra kan şekerini arttırmaya çalışmalı yani beslemeye çalışmalısınız. İlk destek olarak biraz şekerli sudan (%5-10) birkaç damla ağzına damlatabilirsiniz. Bir su bardağına(200 ml) ½ veya 1 tatlı kaşığı(10 gr) bal bu orana yakın bir değer sağlar. Eğer yavru yutkunamayacak şekilde halsiz ise balı parmağınızla ağız kenarına sürerek yalanma refleksini oluşturmayı deneyin.

Bu işlemleri yaptıktan sonra en hızlı şekilde bir Veteriner Kliniğine uğramanız gerekmektedir. Hem genel durumunun muayenesi hem de bakım metotlarını detaylı anlatımı için çoğu Veteriner Hekim size ücretsiz olarak yardımcı olacaktır.

Genel muayenesi yapıldıktan, bakım detaylarını öğrendikten sonra eve götürebilirsiniz. Eğer Veteriner Hekim ek bir öneri getirmemiş ise evde onun bir kutu yatak hazırlayın. Bu amaçla çok geniş ve çok yüksek olmayan bir karton kutu işinizi görecektir. İçine sıcak kalması amaçlı bir battaniye koyun. Ufaklığı da hazırladığınız bu yatağın içine yerleştirin. Mümkünse çok ışık almayan sıcak bir oda (18-21⁰C) ufaklık için iyi olacaktır. 4 haftalık olana kadar vücut sıcaklık kontrolü en önemli hususlardandır.

Besleme

Beslenmede ilk akla gelen pastörize inek sütü kullanımıdır. Fakat inek sütü kediler hem yeteri kadar besleyici değil hem de ishale neden olabilecek özelliktedir. En ideali kolay hazırlanabilir yavru kedi/köpek süt tozlarından kullanmaktır. Bunu herhangi bir Veteriner Kliniğinden veya Pet mağazasından temin edebilirsiniz. Yine aynı yerlerde satılan yavru kedi/köpek biberon setlerinden de almanız gerekmekte. Eğer bunları bulamıyorsanız keçi sütü ufaklıklar için en idealidir.

Biberon seti ve süt tozunu temin ettiyseniz ilk olarak biberon ağızlığının açılması gerekiyor. Biberon ağızlığının en üstüne ‘’X’’ harfi şeklinde makasla bir delik açmanız gerekir. Eğer çok küçük bir delik açarsanız yavrunun zor süt içmesine ve çabuk yorulmasına. Büyük bir delik açarsanız sütün yavrunun ağzına dolmasına ve nefes alamamasına neden olacaktır.

Biberonu hazırladıktan sonra içine aldığınız süt tozunun karışım oranlarına uygun süt hazırlanır. Yavru baş tarafı hafif yukarıda olacak şekilde eğimli; sırtüstü yatar pozisyonda bir elinize alınır. Diğer elinize alacağınız biberon ile yavaşça beslenmeye çalışılır. Biberon yaklaşık 45 derece açı ile tutulmalı ve sıkılmamalıdır. Yavru emebileceği kuvvette sütü çekmelidir. Sizin şişeyi sıkarak yoğun bir basınçla emzirmeye çalışmamanız gerekir.  Zira sütü akciğerlerine kaçırma riskiniz bulunmaktadır. Eğer böyle bir şey gelişirse ufaklığı baş aşağı tutarak göğsüne hafif masaj yapmanız gerekir. Tüm uğraşlarınıza rağmen ufaklık yemiyorsa bir Veteriner Hekim ile görüşmeniz doğru olacaktır.

Ortalama bir kedi yavrusu her 100gr lık vücut ağırlığı için 30ml süte ihtiyaç duyar. 1 haftalığa kadar olan yavrular her 2-3 saatte bir, 2 haftalıklar 4-6 saatte bir, 3 haftalık ve sonraki yaştakiler 6-8 saatte bir beslenmelidir. Eğer gelişmesi çok hızlı değilse ve öğünlerin yeterli gelmediğini düşünüyorsanız ek öğünler verebilirsiniz. Bunun dışında zorla fazla vermeye çalışmayın. Karın şişkinliği sizin için güzel bir görsel uyarıdır.

Besleme sonrası oluşabilecek mide gazları için sırtına hafifçe vurarak bu gazı çıkarmayı deneyin.

4-5 haftalıktan büyük yavru kediler için artık sütle beslemeye çok ihtiyaç yoktur. Çeşitli markalar tarafından hazırlanmış konserve mamalardan kullanmaya başlayabilirsiniz. Parçalar büyük geliyor ise konserveyi rondodan geçirip öyle verebilirsiniz. Veteriner sınıfı özel diet mamalarından da kullanabilirsiniz. (Hills a/d, Royal Canine Recovery, Purina CN gibi )

İdrar ve Dışkı yaptırma

Normal ortamlarında anne kediler yavruların idrar ve dışkı yapma isteklerini tetiklemek için yavruların arka bölgelerini yalarlar. Öksüz yavrularda bu uyarımı hafif ıslak mendilin bu bölgenin yavaşça silinmesi ile sağlanır. Her öğün sonrası nemli bir pamuk veya bebekler için özel olarak hazırlanmış ıslak mendil (alkolsüz) ile bölge yavaşça silinir. Birkaç silme sonrası ufaklığın idrar yapması gözlenir. Dışkılama için buna ek olarak karın bölgesine de aynı anda masaj uygulanabilir. Çok hızlı ve sık olarak yapılan silme hareketi deride tahrişe neden olabilir. Yine bölgede dışkı ve idrarla bulaşık alanlar tahrişe sebep olur. İdrar yapımı ve dışkılama sonrası bölge iyice temizlendikten sonra temiz bir bez bölgedeki nem alınır.

4 Haftalıktan büyük yavrular artık kuma yapabilecek pozisyona gelmişlerdir. 4 haftalıktan sonra yavrular öğünleri sonrası bentonit denilen hazır doğal kedi kumları üzerine konularak orda zaman geçirmesi sağlanmalıdır. Başlangıç için kristal kum kullanımı çok iyi değildir. 8 haftalık olmasına rağmen hala kuma yapmayı öğrenememiş kedi yavruları için görsel bir örnek gerekmektedir. Yani ondan büyük ve kuma tuvalet yapmasını bilen bir başka kedi ile birlikte yaşaması ona bakarak kısa sürede tuvalet eğitimini ufaklığa kazandıracaktır.

Genel Temizlik ve Parazit Kontrolü

Dışarıdan aldığınız yavru kedi çok ama çok kirli olsa bile ilk birkaç gün yıkanmamalıdır. Bebekler için hazırlanmış bebek ıslak mendilleri ile genel bir temizliği yapılabilir. Bunun dışında her besleme sonrasında ufaklıkların anneleri gibi; kirli olabilecek bölgeleri hafif nemli bir bez ile silmeniz faydalı olacaktır. Özellikle ağız kenarlarında bulaşık olabilecek süt artıkları yavaş hareketler ile çok bastırmadan nemli bez ile silinmelidir. 1 Haftalık bakım sonrası her şey yolunda gidiyor ise ufaklığa cereyan aldırmadan hızlıca yıkanıp kurutulabilir.

İshal olan yavruların popoları dışkı ile bulaşık ise o bölgenin ılık su ile yıkanması gerekmektedir. Yıkama sonrası fön makinesi en düşük hızda ve yakıcı olmayan sıcaklıkta kullanılabilir.

Yavruların temizliği amaçlı kulak içleri de kontrol edilmelidir. Yoğun siyah pisliğin varlığı normal bir kir olabileceği gibi bazı kulak akarlarının varlığına da işaret olabilir. Böyle bir durum varlığında bir Veteriner Hekim ile diyaloğa geçmelisiniz.

Eğer yavru kedinizin üzerinde pire görürseniz bir Veteriner Hekim ile görüşerek yaşına uygun pire ilaçlarından birini kullanınız. Eğer yavrunuz pire ilacı kullanamayacağınız kadar ufak ise pire tarağı ile pireleri uzaklaştırmaya çalışın. Bunun için önce ufaklığı tekrar kullanmayacağınız beyaz bir havlu-bez içine koyun yavaşça tarayın. Dökülen pirelerin üzerine havlu ile kapatıp işlem bitince havluyu dış ortamdaki bir çöpe atın. Pire temizliği sonrası isterseniz ufaklığı özel bebek şampuanları ile yıkayabilirsiniz. Ufaklık pire ilacı kullanabilecek yaştaysa Veteriner Hekiminizin önereceği bir ilacı kullanmanız yeterli olacaktır.

Diğer deri ile ilgili hastalıklar yönünden ufaklığın vücut yüzeyini kontrol edin. Belli bir alanda dökülmeler kabuklanmalar varsa ve devamlı bir kaşınma hali bulunuyorsa Veteriner Hekiminiz ile görüşün.

Oyun

Sizin için en kolay kısmı bu bölüm büyük ihtimalle. Ufaklığın temel ihtiyaçları olan sıcak bir yuva ve beslenme dışında onun sosyalizasyonu ve mutlu bir ruh hali için ihtiyacı olan en temel şeylerden biri oyundur. Özel bir oyuncağa ihtiyacınız yok, parmaklarınızı önünde gezdirmeniz bile oyun için yeterlidir. Ufak bir ip, küçük bir ambalaj oyun için yeterlidir. Genlerinde var olan avcılık yeteneği, ufak bir nesnenin önünden geçmesi ile aktive olacaktır. Beslenme ve dinlenme zamanları dışında yapacağınız oyun oynama aktivitesi hem onun vücut kondisyonunu iyi tutacak hem de mental becerilerini arttıracaktır.

6 Haftalıktan büyük yavrular için artık rutin yavru kedi bakım prosedürlerini takip edebilirsiniz.

Son olarak; tüm bu anlatılan hususlar yoğun bir emek ve sevgi ile üstesinden gelinebilecek konulardır. Fakat başarılı bir sonuç alamayarak ufaklığın kaybı yaşanır ise; inanın hata sizde değildir. Sizler ne kadar uğraşsanız da koruyamayacağınız bazı durumlar var. Son ana kadar fedakârca yaptığınız her şey, sizin için bir kazançtı eğer olurda tekrar böyle bir durumla karşılaşırsanız korkmayın siz artık deneyimli bir yavru kedi bakıcısısınız ve Petist Veteriner Kliniği olarak her zaman yanınızdayız.


Yorumlar

 1. Fatma - 31/08/2015, 06:39 - Cevapla

  Çok teşekkürler bilgiler için.
  Ben alır almaz yıkadım.Bide hayvan o kadar zaman geçti,ertesi gün oldu idrarını yapmadı.Dur bakalım bi veterinere götüreyim inşaallaah…

 2. gizem - 17/10/2015, 09:43 - Cevapla

  bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için sonsuz teşekkürler.. keşke her meslektaşınız sizin gibi duyarlı olabilse.. dün öksüz tatlı bir oğlan buldum.. annesi iki gündür ortalarda yokmuş araştırmalarıma göre.. idrarda yemede sıkıntımız şimdilik yok gözlerimizde yeni açıldığı için çok meraklıyız 🙂 bakalım bugün bir meslektaşınızın ziyaretine gidicez..inşallah sizin gibi duyarlı ve hayat kurtarmak isteyen insanlara yardım etmekten kaçınmayan bir meslektaşınıza denk gelirizde oğlumuz yaşar..

 3. Feyzi - 23/10/2015, 21:37 - Cevapla

  Eşimle yazınızı dikkatle okuduk.öksüz yavru bulduğumuzda yaklaşık 1 haftalıkmış.ilk günü semtin bodur köpeklerinden biri olan erkek kar ona hem annelik hem babalık yaptı. Sabah yeni yaptığım binamıza geldiğimdebKar ın göğsünd3 uyuyor buldum.karar verdim önce ilcenin devlet veterinerine götürdüm.onun önerisi ile bebe lak yeni doğmuş yavru maması aldım,,sonra eczacım6za gittim.oda kedisini öksüz vqziyette büyüxtmüşçbir beberon hediye etti,bilgiler verdi.şu andq yazınızın bilgilerine uygun olarak bakımınıve gıdasunıveriyoruz ,biraz koju varbirkaçgün sonra temizlenecek.evimizin bir köşewinde sıcacık tutuyoruz.wşime de buradan reşekkür ediyorum,büyük bir özen ve şevkatle bakıyor,bizller orta yaşlı wneklş0 insanlarız,bize yaşam mutluluğu veriyor.sizlerede çok çok teşekkü

  r
  ediyorum.Hoşçakalın.

 4. Dilek - 18/05/2016, 23:26 - Cevapla

  1 haftalık 2 yavruyu anneleri reddedince iş başa düştü. Kurallara uygun beslenildi. Bebelac ‘dogumdan itibaren’ mamasi tavsiye edilir. Simdi 4.haftaya girdik ve cok saglikliyiz. Gece uykularindan vazgectim ama onlarin gelisip buyudugunu gorunce buna deger oldugunu gordum.:)

 5. Zeynep - 29/05/2016, 13:29 - Cevapla

  Dün barlar sokağında annesi terketmiş bir yavru buldum.Hemen e é götürdüm.daha bir haftalık bile değil ama sürekli gözleri yaşarıyor ne yapmalıyım bunu durdurmak için.veteriner düzelir dedi ama sizden de bir öneri alayım dedim Teşekkürler 😊

 6. Ilayda - 20/07/2016, 12:52 - Cevapla

  Bu bilgiler icin cok ama cokk tesekkur ederim koyumuzde Üç haftalık iki tane yavru kedi vardı Annesi mi köpek boğup öldürdü ve yavrular bir hafta öksüz kaldı bende sizin bu bana vermiş olduğunuz bilgilere dayanarak kedileri besleyeceğim Çok teşekkür ederim
  Saygılar

 7. Sudem - 01/08/2016, 01:03 - Cevapla

  Merhaba tavsiyeleriniz hoşuma gitti bizim kedinin annesi var ama bakmıyor malesef iş başa düştü kolları sıvayıp ışe başlayacağım…

 8. Ozdenakgul - 01/08/2016, 10:23 - Cevapla

  Cok bilgilendirici birsite kurmussunuz bilginize saglik.bireysel sorularimiza cevap yazarsanız ilgi ve bilgi alışverişi daha da yararli olacaktir.iyi calismalar.memfaat dunyasinda sizin gibi le ihtiyac var.edindigim kötü tecrubelerden dolayi veterinere gitmeyi tercih etmeyenlerdenim.sizin yaptigin oluşum takdire şayan .bilginize saglik.

 9. Mustafa Furkan Özyurt - 02/08/2016, 00:05 - Cevapla

  Bizde 6 tane yavru var hadi hayırlısı baya bi uğraştırıcaklar bizi keratalar 🙂

 10. aliye - 02/08/2016, 12:34 - Cevapla

  bizimde bir yetim yavrumuz oldu çok küçük olduğu için tereddüt etmiştim nasıl bakarım diye 3 gündür bizimle daha öncede birçok hayvana bakmıştım ama bu çok küçük gözleri yeni açılmış ana kuzusu bana getiren arkadaş annesinin doğumda öldüğünü söyledi bırakamadım aldım sizin yazınızı okuyunca doğru bakım yaptığıma okadar mutlu oldum ki anlatamam şuan gayet mutluyuz birlikte eve gidiyor birlikte büroyu açıyoruz 1 puko2 cennet papağanımız şimdide yeni üyemiz küçük kızımız sizler gibi duyarlı insanlara ihtiyacımız var benim gibi korkup alamayan insanlarda vardır onlar sahip çıkılmazsa ölürler bunu unutmamalıyız biraz özen birazda sabır hepsi bu başa çıkılmayacak bişey değil yardımlarınız içinde ayrıca teşekkürler

 11. Mehtap - 21/08/2016, 10:30 - Cevapla

  Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.Dört tane yavru kedim var anneleri beşinci kattan düştü hala inanamıyorum.Gözlem altında tüm yazdıklarınızı uygulamaya çalışacağım.Çok teşekkürler.

 12. Sayro - 24/08/2016, 14:01 - Cevapla

  Ben bir haftalik 3 tane kedi buldum yavru ilik suyla yikayip guneste ve havluyla kuruttum hic bisey olmadi yavru kedi mamasi kullaniyorum ve gayet cabuk buyuykrlar

 13. bahattin - 30/09/2016, 11:17 - Cevapla

  merhaba sayenizde kedimi daha iyi besliyorum çok bilgilendirici bir yazı olmuş teşekkürler

 14. Harun1903 - 07/11/2016, 20:31 - Cevapla

  4 yıldır beslediğimiz, sürekli kapımızın önünde olan bir anne kedimiz var, bu yıl 4. doğumuna şahit oldum. Yavruları hiç bilmediğimiz bir yerde dünyaya getirdi ve biz yavruları yaklaşık 1 ay sonra görebildik. Anne kedi yavruları kapımıza getirdi ve baya sevme şansı bulduk. Meğer yavruları terketmiş. Bir daha yanına yaklaşmalarına bile izin vermedi. Şuan 5 tane yavrumuz var. Kapımıza ilk geldiklerinde yavrulardan ikisinin gözleri çapaklanıp kapanmıştı. Veteriner tavsiyesi ile 5 gündür ‘Gentavet’ isimli damlayı kullanıyoruz. Şuan gayet sağlıklılar. Onlarla vakit geçirmek, oyun oynamak çok eğlenceli 🙂 süt içmelerini izlemek bile mutluluk veriyor. Yazınız çok güzel, aydınlatıcı ve bilgilendirici olmuş. Burada yazılan pek çok şey hakkında bilgim yoktu. Tuvalaet ihtiyaçları ve beslenme konuları konusunda herhangi bir zorluk yaşamadık. Tuvalaet ihtiyaçlarını giderebilir durumdalardı, ancak yıkama konusunda tereddüt yaşadım. Zarar vermekten korktuğum için yıkama girişiminde bulunmadım, yazınızdan edindiğim bilgilerden sonra nasıl yıkamam gerektiği konusunda fikrim oluştu. Çok teşekkür ederim. Unutulmamalı ki onların minicik ve tertemiz bir kalpleri var. Her canlı gibi ilgiye, sevgiye, bakıma muhtaçlar. Bu minik dostlarımız için fedakarlık yapan, onlar için çabalayan herkese çok teşekkürler 🙂

 15. Serhan oktay - 04/04/2018, 08:34 - Cevapla

  Bilgiler için teşekkürler gece 3 tane zırhlı askeri aracın içinde buldum 2 tanesinin durumu baya kötüydü hipotermi belirtileri vardı ısıttım ilk yardım çantasından ve göz damlası şişesinden birer on yapıp besledim ben şeker hastası olduğum in aracımda daima laktozsuz süt taşıyorum o hayat kurtarıcı oldu miniklere sonra babamın bir sözü geldi aklıma kedi asla tek sayı yavrulamaz diye gidip mayına basmış zırhlı aracın içini fenerle aradım 3 tane daha hemen hemen ölmüş yavru daha buldum hepsi hipotermiye girmişti koynuma soktum ısıttım çok şükür kurtuldular şimdi ameliyat eldiveninin içine sıcak su koydum anneleri sanıyorlar onu 🙂 karınlarını doyurdum hepsini ıslak mendille temizledim kan rahim sıvısı çamur berbattılar 🙁 tuvalet ihtiyaçlarını giderdim 2 saatte bir besliyorum ılık sütle. Nöbetim bitti 3-4 saat uyuyup bir veteriner bulmam lazım sanırım kedi sütü tozu gibi bir şey varmış birde bazılarının dışkısının rengini begenmedim bir kontrol edelim kaybetmek istemiyorum 🙂 eşim beni yakında kovacak evde 40 tane kuş 20 hamster 6 tanede kedi oldu :))) şaka şaka o beceremez ama benden beter merhametlidir.

 16. Leyla Türer - 20/04/2018, 00:18 - Cevapla

  Merhaba, ben 8 Ay evvel bir sokak kedisi bakmaya basladim, önce disarda KIS aylarinda da kapali bölmede yer yapip orada yatirdim. Simdi evde bas kösede oturuyor cünkü kendisini o kadar sevdirdi ki bunu hak etti can yoldasim. 🙂 Mart ayinda kisirlastirildi ama ne yazikki hamileymis veteriner almis yavrulari. Bugün komsumun oglu okula giderken 1,5-2 haftalik bir yavru kedi görüp bana getirdi, önce ne yapacagimi sasirdim, benim Minnos ile nasil olacak diye tereddütlendim… Korkularima hic gerek kalmadi, birkac koklamadan sonra benim Minnos tam bir annelik yapmaya basladi yavruya. 🙂 Su an tek sorunum beslenme saatleri, yazinizdan cok faydalandim cok ama cooook tesekkür ederim, emeginize, gönlünüze saglik… Yarin bir veterinere götürüp baktiracagim, yavrunun bir gözü acik digeri kapali, annesi de muhtemelen onun icin terketmistir… Bugün itibariyla almis oldugumuz süt tozuyla beslemeye calisacagim… Yavru kedi benim Minnos´u annesi gibi emmeye calisiyor, acaba sütü gelirmi bilemiyorum, gelirse bu bir mucize olacaga benziyor… <3 Tekrar cok tesekkür ediyorum… Selam ve sevgilerle…

 17. Beray - 23/04/2018, 22:31 - Cevapla

  Çok teşekkür ederim.Benim kedim hamileydi,ve 2-3 hafta sonra doğum yaptı.Kedimin nereye yavruladığını öğrenmek istedim ama bulamadım.3 hafta sonra kedime baktım ki ölmüş.O gün annem dışarı çıkmıştı ve komşular ile beraber armaya başlamışlar.Sonra bir kömürlükte çuvalların arasında bulmuşlar.Onları annem eve getirdi ve çok mutlu olduk.Allah inşallah pamuk`a Cennette yavrularını gösterir…

 18. eren - 12/05/2018, 18:54 - Cevapla

  daha 9 günlük elimde kedi var 3kişiler annesi var ama yavruya bakmıyor neden

 19. Filiz Güzelsarlıca - 20/05/2018, 11:15 - Cevapla

  Merhaba, yazınızda anne 3 saat gelmezse demişsiniz ama bizim tekneye kedi doğurmuş öğlen 12 de gördük biz, anne gece 11 de geldi. Yani anne kediyi belki biraz daha uzun beklemek gerekebilir, hepsinin kendine göre oluşturduğu farklı bir rutini olabilir. Burada özellikle yavruların durumuna dikkat etmek gerekiyor sanırım. Bizimkiler gayet sağlıklı görünüyorlardı o yüzden inatla bekledik.

 20. HAYVANSEVER56 - 01/06/2018, 23:38 - Cevapla

  Ben yeni bir tane buldum bizim bahçeye koydum ama süt içmiyor hep süt içiyor yardımcı olurmususunuz

 21. Eminkıyat - 04/06/2018, 01:11 - Cevapla

  Arkadaşlar kedim öldü yavruları tam 6 haftalıktan yavruların biri mutsuz öleli 1 hafta oldu yani 7 haftalık oldu yavrular ancak sorun şu yavrulardan biri sürekli diğerini emmeye çalışıyor. Sürekli ağlıyor ne yapıcam bilemiyorum lütfen bilen yazsın. Süt almalımıyım petshoptan haber bekliyorum

 22. Burcu - 06/06/2018, 04:00 - Cevapla

  Merhaba tam da sitenizi ihtiyacim olan zamanda buldum 2 gun once esim is dönüşü evimizin onunde buldum minigi tek başına.esimin pesine takildi dolaşıyor.2 kişi kutuyla birakip kacti diyor.tabi benim cocuklar 3 ve 5 yasinda sevincten cildirdilar.balkona koyduk 3 haftalik oldugunu tahmin ediyoruz.siringayla sut ve su verdik onerilerinizi yarin uyguluyacagim ins cok tesekkurler ona her baktigimda gozlerim doluyor çok küçük ya anne sütü almasi lazim vicdansizlar yuzunden mahrum kaldı

 23. Sueda - 10/06/2018, 01:13 - Cevapla

  kedimin 2 tane yavrusu oldu daha 1 haftaliklar onlara yer yaptım oraya koyuyorum ama annesi kedileri bana getiriyor kucağıma koyuyor. Neden böyle yapıyor olabilir

 24. Türkan - 16/06/2018, 20:39 - Cevapla

  Merhaba dün yaklaşık üç dört haftalık olduğunu tahmin ettiğim bir yavrumuz oldu parkta ısrarla bizi takip edince dayanamayıp eve getirdik. Çok iştahlı değil ve sürekli uyuyur buda beni endişelendiriyor biraz daha iyi nasıl bakarım acaba.

 25. Ümit - 17/06/2018, 19:04 - Cevapla

  Dışarda 2 tane yavru buldum gözleri açılmamıştı 3 haftalık oldular ama artık evde bakamıyorum dışarı bırakmam gerekiyor nezman bıraka bilirim kaç aylık olmaları lazım

 26. Ömer - 19/06/2018, 01:18 - Cevapla

  Benim evin bodrumunda 4 tane yavru kedi 15 gunluk idi 2 si ni kaybettik son nefesine yetiştim diğer ikisi ni şimdilik kurtardık ama veteriner 1 mama 1 biberon ve iğneler için benden 200 lira aldı sokak kedisi deneme rağmen indirimli dedi bide suan keyifler yerinde ama para hiç onemli değil bir canliya ustelikte bir yavruya bakmak çok güzel yeni besledım yatırdim uyuyor ikiside mışıl mışıl 😊 verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

 27. Dilara - 02/07/2018, 00:03 - Cevapla

  Bizim kediler henüz gözünü açamadı sütü zor içiyor yardımı olan varmı. Bu arada yazdıklarınız çok yardımcı oldu. Teşekkürler

 28. Gülşen 24 temmuz 2018 03 43 - 24/07/2018, 04:01 - Cevapla

  Bende bahçemizde birkaç saatlik daha çok yeni saat 0013 sıralarında doğmuş kedi yavrusu buldum önce sizinde yazdığınız gibi etrafa bakındım anneyi aradım biraz bekledim anne yoktu yavru toz toprak içerisindeydi kızım bu konularda tecrübeli olduğundan hemen yavrunun resmini çektim kızıma attım henüz yavrunun üzerinde kesesi bile duruyordu kızım hemen bir kutu hazırla sıcak su torbasına sıcak su koy dedi çünki vucut ısısı çok düşüktü hemen dediğini yaptım salon güneş aldığından daha sıcak oluyor kutuyu oraya hazırladım evde büyük kendimiz var onu salondan çıkardım kapıyı kapatıp veterinere koştum oradan süt tozu şırınga ve talimatlar alarak eczaneden alacaklarımı aldım geldim dediklerini harfiyen yerine getirdim halada aynen dediklerini yapıyorum uykusuz yorgun fakat bir o kadarda huzur ve sevgi dolu olarak bakmaya ve sağlıklı bir şekilde yaşatmaya devam bebeğimiz şunda 13 gün bitti 14 güne giriyor bir tek kabızlık sorunumuz vardı dün veterinere götürdük lağman yaptı muayenesini yaptı gözlerini açmamıştı gözlerini açtı temizledi rahatladı geldik göz merhemi aldım arada temizliyorum pamukla hafif hafif şimdilik bir sorun yok sağlığı yerinde çok şükür fakat 3 kardeşini farklı farklı yerlerde ve çok kötü durumda ve çok geç bulduğumuzdan enfeksiyon kapmışlardı maalesef onları kurtaramadık bulduğumda hepsininde göbek bağları yani keseleri üzerindeydi hepsininde siteril bir makasla kesip eczaneden almış olduğum batikon la ve pamukla temizledim 4 kardeşden sadece ilk ve erken bulduğumu kurtarabildik oda çok tatlı ve çok iyi tam bir canavar çok şükür

 29. Gülşen 24 temmuz 2018 03 43 - 24/07/2018, 04:10 - Cevapla

  Sizede ayrıca çok teşekkürler vermiş olduğunuz değerli bilgilerinizden dolayı iyiki varsınız yüreği güzel insanlar sizlere ve sizin gibi hayvanları severek bu işi yapanlara minnettarız bence hayvan sevgisi olmamayanlar veterinerlik okumasınlar

 30. Gülşen 24 temmuz 2018 03 43 - 25/07/2018, 13:57 - Cevapla

  Yavru kedim 15 günlük bir kez veteriner lağman yaptı bir kez de evde yaptık kabızlıkdan yine karnı şişti aslında kendiside yaparken canı acıdıpından kaka geliyor geri çekiyor korkudan bu konuda ne yapabilirim sütünü içiremediğimden uyanık olduğu süre viyaklıyor buda beni çok üzüyor ve tedirgin yapıyor bana acil bir cevap yazarsanız çok memnun olurum şimdiden çok teşekkürler

  • Özge - 01/08/2018, 17:25 - Cevapla

   Belki bir 2 damla zeytinyağı verebilirsiniz kedinin bünyesi çok önemli ben bebekler için olan yeni doğan toz mama ile besliyordm kedi sütü tozuna ulasamadığım için kabızlık sorunu yaşadık vet arkadasım önerdi çok sık olmamak sartıyla 2 gün kakasını yapamamstı zeytinyağı damlattım ağzna 2 damla akşama yaptılar. Bi de poposuna zeytinyağlı pamukla masaj yapmıştım daha kolay olsun diye önerebilirim süt su karışımı ishal yapabilir diye duymustum bir iki öğününde de su süt verdim böylece kakaları daha düzenli oldu siz yinede uygulamadan önce bir veterinere danışın benim bulunduğum yerde malesef veterinerler sadece büyük baş hayvan üzerine fikir paylasıyor ve bakıyorlardı kendi bilgilerimi ve netten edindiğim bilgileri denemek zorundaydım.kedim doğum yaptktan 1 gün sonra öldü yani yavrular 2 günlüktü şu an 3.haftamz bitti çok şükür her şey yolunda

 31. Emre - 20/10/2018, 20:31 - Cevapla

  Bilgilerinize teşekkür ederiz bende bugün iki tane yavru sahiplendim. Bie eğitmenden ikiside kardeş biri çok oyuncu ama diğeri çok korkuyor kuytu köşe yerlere saklanıyor hep çabuk alışsa bari


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.