Haftanın Her Günü: 10:00 – 19:00
0 212 213 11 32
bilgi@petist.net

Aşı ve Parazit Tedavileri

Aşılama Nedir

Aşı bir canlıda bir veya daha fazla sayıda hastalığa karşı bağışıklık oluşturmak amacıyla hazırlanmış, içinde canlı (hastalık yapıcı etkisi ortadan kaldırılmış) veya ölü mikroorganizmalar bulunan eriyiklere denir. Tüm dünyada beşeri veya veteriner sınıfı birçok aşı düzenli olarak kullanılmaktadır.

Aşılama minik dostlarımızı hastalıklardan korumak için en sık başvurduğumuz uygulamadır. Aşılama tüm dünyada belirli standartlarda, düzeyde, sürede ve sırayla yapılır. Bu aşıların programlamasını yapmak Veteriner Hekimin görevidir.

Peki aşılama neden bu kadar önemli?

Köpeklerin veya kedilerin yaşam alanları, bakım şekilleri, sağlık durumları ve yaşları farklılık gösterir Veteriner Hekim minik dostunuza özel tüm bu konularda bilgi sahibi olduktan sonra  en uygun aşı programını ortaya çıkaracaktır.

Burada kullanılacak aşıların türü ve sıklığı değişkenlik gösterir. Örneğin X virüsü sadece Amerika kıtasındaki özel bir hayvanın hastalığıdır. Bu virüs ülkemizde hiç görülmemişse, o virüse karşı üretilen aşıyı burada kullanmak gereksizdir.

Günümüz Veteriner Hekimliğinde aşılar Core(Temel) ve Noncore(Ek) olarak ayrılır. Temel aşılar hekim tarafından şartlardan bağımsız olarak doğrudan uygulanır. Ek aşılar ise minik dostunuzun yaşam koşullarına göre sizlere önerilerek uygulanır. Aşılamalar ile ilgili güncel ve detaylı bilgileri Veteriner Hekimimizden öğrenebilirsiniz.

Aşağıda kliniğimizde uygulanan aşıların uygulama nedenleri ve sınıfları açıklanmıştır. Rutin aşılama programını buradan öğrenebilirsiniz.