Haftanın Her Günü: 10:00 – 19:00
0 212 213 11 32
bilgi@petist.net

Yurtiçi/Yurtdışı Transport İşlemleri

Minik dostunuzla yapacağınız yurt içi seyahatlerinizde temel olarak ihtiyacınız olan tek şey petinizin temel aşılarının yapıldığını belgeleyen Avrupa Birliği standartlarında düzenlenmiş Sağlık Karnesidir. 12 Haftalıktan büyük tüm memeli hayvanlar için zorunlu olan kuduz aşısının, son 1 sene içerisinde yapılmış olması ve uygulamayı yapan Veteriner Hekimin kaşe ve imzası zorunludur. Üzerinde mikroçip var olan petlerin, mikroçip numarasının karnede var olması eşkale uygun karne hazırlandığının en kesin kanıtı olacağından petinizin bir mikroçipe sahip olması da yararlı olacaktır.
Karayolu ve Denizyolu ile yapılacak yolculuklar için araç içinde petinizin taşıma çantasında bulunması en güvenli yoldur. Cam açıldığında direkt rüzgar almaması, yoğun sıcak havalarda direkt güneş altında kalmaması, klima veya fanın karşısında bulunmamasına dikkat edilmelidir. Yolculuklardan 4 saat önce gıda verilmesinin kesilmesi (herhangi bir hastalığı yoksa) kusma riskini azaltacaktır. Su verilmesinin kesilmesi kesinlikle yapılmamalıdır. 3 saatten uzun ve sarsıntılı geçirilebileceğiniz yolculuklar için psikolojik olarak da rahat olmasını sağlamak için Veteriner Hekiminizin reçete edip önereceği sakinleştirici ilaçlardan kullanabilirsiniz. 3 saatten uzun yolculuklar için her 3 saatte 1 yapılacak 30dk mola esnasında petinize su verilmesi gerekmektedir. Hava sıcaklığının yüksek olduğu günlerde 1 veya 2 saatte bir su verilmelidir.
Havayolu ile yapılacak yolculuklar için kullanacağınız havayolu şirketinin taşıma talimatlarına uyulması gerekmektedir. Aşağıda çeşitli hava yollarının taşıma prosedürleri bulunmaktadır fakat en güncel bilgileri firmanın müşteri hizmetlerinden almanız daha doğru olacaktır.

Evcil Hayvan Taşıma Prosedürü

Yolcu beraberinde evcil hayvan taşınması rezervasyon yapılması ile mümkündür.

Evcil hayvan taşımacılığı, ülkelerin evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişi ile ilgili kanunların hükmü altındadır.

Evcil hayvan taşımacılığı ücrette tabidir. Amerika, Kanada ve Brezilya uçuşlarında ücret, parça taşıma sistemine göre hesaplanır.

Kabinde taşınması istenen evcil hayvanlar, mutlak surette evcil hayvanın sahibi tarafından temin edilen 45x35x23 cm ölçülerdekikafeslerde taşınmalıdır.

Kabinde taşınacak evcil hayvanların kafesleri ile birlikte tartıldıklarında, ağırlıklarının 6 kg’ı geçmemesi gerekir.

Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 6 kg’ıgeçiyor ise kargo kompartımanında taşınır.

Kafesin üzerinde, yolcunun ve hayvanın ismini belirten bir etiket olmalıdır.

Evcil hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir.

Hayvanın durumu şüpheli görülürse, (Huzursuz, saldırgan, hastalıklı vb.) istasyon görevlileri tarafından uçuşa kabul edilmeyebilir.

Evcil hayvana ait sağlık belgesi, aşı kâğıdı ve kimlik uçuşa kabul işlemleri sırasında ve istenildiği zaman gösterilmek üzere yolcunun yanında bulundurulmalıdır.

Aynı kafesi paylaşan maksimum 2 köpek olabilir ama 2 kedi aynı kafeste seyahat edemez.

Aynı anneden dünyaya gelen en çok 3 canlı hayvan 6 aylık olana kadar aynı kafes içinde taşınabilir.

Kargo kompartımanına alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı, uçak tipi sınırlamalarına göre yapılır.

Dişi hayvanlar hamile olmamalıdır.

Evcil hayvan seyahat boyunca kafesinden çıkartılmamalıdır.

Türk Hava Yolları hiçbir şekilde taşınan hayvanın uçuştan önce, uçuş sırasında veya sonrasında sağlık durumunun kötüleşmesinde sorumluluk kabul etmez.

Uçuşa Kabul Edilmeyen Evcil Hayvanlar
Amerikan Pitbull Terrier, Amerikan Staffordshire Terrier, Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Doberman

Evcil Hayvan Taşıma Prosedürü

Öncelikle Pegasus Çağrı Merkezini arayarak beraberinizde taşımayı planladığınız evcil hayvan için rezervasyon yaptırmanız gerekmektedir.

Evcil hayvan tanımına sadece kuş, köpek ve kedi girer ve kabin içinde 55x40x20 cm ölçülerinde, yolcularımızın temin ettiği kutularda taşınabilirler.

Yolcu, evcil hayvanın sağlık belgesini, aşı kâğıdını ve kimliğini yanında bulundurmalıdır. (AB ülkelerine seyahat edecek yolcuların, seyahatleri esnasında taşımayı planladıkları evcil hayvan için yanlarında evcil hayvan pasaportu bulundurmaları gerekmektedir.)

Avrupa Birliğine üye olmayan ülkelerden Avrupa Birliği (EU) ülkelerine seyahat edecek olan evcil hayvanlar (kedi, köpek v.b.) için inaktif kuduz aşısı yapılması, bu aşıdan en erken 30 gün sonra antikor titrasyon ölçümü yapılması zorunludur. Bu işlemlerin yapıldığına dair “Aşı Karnesi”nde işlemin yapıldığı tarih ve geçerlilik süresinin yer alması gerekmektedir.

Evcil hayvanın toplam ağırlığının kafesi dâhil 5 kg’ıgeçmemesi gerekmektedir.

Aynı kafeste maksimum 1 kuş, (anne ve yavrusu), 1 köpek (anne ve yavrusu) veya 1 kedi (anne ve yavrusu) taşınabilir.

Kabine alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı 2 tanedir.

Hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir.

Yolcunun fazla bagajı olmasa dahi, evcil hayvan taşıması ücrete tabidir.

Kabinde taşınacak evcil hayvanların kafesleri ile birlikte tartıldıklarında toplam ağırlığının 5 kg‘ı geçmemesi gerekmektedir.

Kabine alınabilecek toplam evcil hayvan sayısı 2 tanedir.

İngiltere yurt dışından canlı hayvan kabul etmemektedir. Bu sebeple İngiltere seferlerimizde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır.

Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 5 kg’ı geçiyor ise kargo kompartımanında taşınır. Kafes, mutlak surette misafirlerimiz tarafından temin edilmelidir.

Her bir uçuşta maksimum 4 AVIH (kayıtlı bagaj olarak evcil hayvan) kabul edilebilir.

Tüm iç hat ve K.K.T.C uçuşlarımızda AVIH taşınabilir Dış hatlarda ise airbus ile yapılan uçuşlarda AVIH kabul edilemez.

Hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir.

Yolcunun fazla bagajı olmasa dahi, evcil hayvan taşımasında aşağıda verilen ücretler tahsil edilir.

İngiltere yurt dışından canlı hayvan kabul etmemektedir. Bu sebeple İngiltere seferlerimizde evcil hayvan taşıması yapılamamaktadır

Evcil Hayvan Taşıma Prosedürü

Kabin içinde taşınabilen hayvanlar kedi, köpek ve kuş ile sınırlıdır.

Uçak kabininde evcil hayvan taşınması, ancak rezervasyon yapılması ile mümkündür.

Evcil hayvanlar mutlak surette 45x35x23cm ölçülerindeki muhafazasında taşınmalıdır.

Kedi hariç 2 köpek-2 kuş aynı kafeste taşınabilir. (30 günü geçmeyen yavrular da 6 kiloyu geçmeyecek şekilde 5 adede kadar birlikte taşınabilir.)

Evcil hayvanın, muhafazası/kafesi ile tartıldığında 6 kiloyugeçmemesi gerekir.

Gerekli belgelerin ibraz edilmemesi ve muhafazanın uygun olmaması durumunda Atlas Jet Havayolları evcil hayvanı uçuştan alıkoyma yetkisini saklı tutar.

Kıbrıs uçuşlarında, varışta evcil hayvanlar 10 gün karantinaya alınmaktadır.

Gözleri görmeyen ve işitme engelli yolcuların refakatçisi olan köpekler rezervasyon yapılmak kaydıyla ve ağızlığı takılmış olarak kilolarına bakılmaksızın kabinde uçurulur ve kabin içerisinde uçurulmasına izin verilen evcil hayvan kontenjanının dışında değerlendirilirler. Aynı zamanda evcil hayvan ücretiyle taşınır.

Evcil Hayvan Taşıma Prosedürü

Evcil hayvanların taşınmasına ilişkin özel rezervasyonları tarafımıza uçuş saatinden en geç 72 saat olmak üzere mümkün olduğu kadar erken bildiriniz.

Kapasitenin izin vermesi durumunda ve taşıma şartlarıyla yürürlükteki AB-seyahat hükümlerine uyulması şartıyla yolcu başına yolcu kabininde/ve veya kargo bölümünde ve bildirilen bilet fiyatı üzerinden tek hayvan taşınmaktadır.

Yürürlükteki yönetmeliklere uyulması (ihracat ve gümrük yönetmelikleri) ve gerekli bütün evrakların bulundurulması (sınır belgeleri, resmi veterinerlik sağlık belgeleri, aşılar) yolcunun sorumluluğundadır. Evcil hayvanlar sadece bir yolcunun refakatinde aynı uçakla seyahat edebilirler.

Lütfen rezervasyonları uçuş saatinden en geç üç iş günü öncesine kadar gerçekleştiriniz.

 

DIŞ HATLAR

Evcil hayvanların taşınması konusunda, ülkeye giriş şartları, aşılar, gümrük kuralları vb uygulamalardan yolcular sorumludur.

Evcil hayvanlar, yalnızca yolcu eşliğinde uçağa kabul edilebilir.

Çantaları dâhil olmak üzere ağırlığı 6 kiloyu geçmeyen kedi ve köpekler, kabinde gidiş için € 20.- ve gidiş dönüş için € 40.- karşılığında taşınabilirler.

6 kilonun üzerindeki evcil hayvanlar, havalandırma sistemli kargo bölümünde gidiş için € 75.- ve gidiş dönüş için ödenecek € 150.- karşılığında yolculuk yapabilir.

Yolcuların güvenliği ve rahatlığı açısından, kabinde belirli sayıda hayvan taşınmasına izin verilmektedir.

Evcil hayvanlar, hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen 55x40x20 cm boyutlarındaki çantalar veya kafesler içinde taşınabilir.

Evcil hayvanlar, uçuş boyunca yerde durmak zorundadır. Bilet alınırken, evcil hayvanların haber verilmesi önemle rica edilir.

Muhabbet kuşu ve küçük kaplumbağalar kendi çantalarında veya kafeslerinde tek yön için € 10.- karşılığında kabinde taşınabilirler.

İÇ HATLAR

Evcil hayvanlar, yalnızca yolcu eşliğinde uçağa kabul edilebilir.

Evcil hayvan olarak sadece kedi, köpek, muhabbet kuşu ve küçük kaplumbağa kabine girebilir. Kabin içinde taşınabilecek olan evcil hayvanlar sadece hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen 55 x 40 x 20 cm boyutlarında ve en fazla 6 kg‘a kadar uçuşuna uygun çantalar veya kafesler içinde taşınabilir.

Evcil hayvanlar, uçuş boyunca yerde durmak zorundadır. Bilet alınırken, evcil hayvanların haber verilmesi önemle rica edilir. Yön başına fazla bagaj ücreti 6 TL/ kg  tahsil edilir.

Muhabbet kuşu ve küçük kaplumbağa kendi hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen çantalarında veya kafeslerinde taşınabilirler. Yön başına fazla bagaj ücreti 6 TL / kg  tahsil edilir.

6 kilonun üzerindeki köpek veya kedi, havalandırma sistemli kargo bölümünde hava alan, sıvı sızdırmayan ve kilitlenebilen uçuşa uygun kafesler içinde taşınabilir.

Yön başına fazla bagaj ücreti 6 TL/ kg  tahsil edilir.

Uçuşa Kabul Edilmeyen Evcil Hayvanlar

Aşağıdaki saf kan köpek cinslerinin ve bunların birbirleri ile kırmalarının taşınması kabul edilmemektedir. Bu yasak aşağıdaki cinslerin başka (diğer) cinsler ile kırmalarını kapsamamaktadır:

Pitbull Terrier ,American Pitbull ,American Staffordshire Terrier, Staffordshire Bullterrier ,Bullterrier ,American Bulldog ,Dogo Argentino, Fila Brasiliero,Kangal (Karabash) ,Kaukasian Owtscharka, Mastiff.

Evcil Hayvan Taşıma Prosedürü

Evcil hayvan; geçerli aşı ve sağlık sertifikasına, giriş izinlerine ve / veya transit ülkelerince istenen diğer belgelere sahip olan, özel kafes içerisinde taşınabilecek ölçülere haiz kedi, köpek türleridir. Bu tanımlamanın dışında kalan hayvanlar, Amerikan Pitbull Terrier, Amerikan Staffordshire Terrier, Bull Terrier, Staffordshire Bull Terrier, Japanese Tosa, Dogo Argentino, Doberman, Rottweiller gibi tehlike arz eden köpekler, yolcu beraberinde uçuşlarımıza kabul edilmez.

Uçaklarımızda yolcu beraberi taşınabilen evcil hayvanlar için sayı ve tür kısıtlamaları uygulanmaktadır. Bu nedenle yolcu beraberinde evcil hayvan taşınması, bu hayvanlar için rezervasyon yapılması ile mümkündür.

Evcil hayvan taşımacılığı, ülkelerin evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişi ile ilgili kanunların hükmü altındadır. Bazı ülkeler yolcu beraberi evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermemektedir. Detaylı bilgi için lütfen rezervasyon veya en yakın bilet satış ofisimiz ile bağlantı kurunuz.

Evcil hayvan taşımacılığı ücrete tabidir. Bu ücret bagaj teslimi sırasında kafes ve hayvan beraber tartılarak tespit edilir.

Kabinde taşınması istenen evcil hayvanlar, mutlak surette evcil hayvanın sahibi tarafından temin edilen 45 x 35 x 23 cmölçülerdeki kafeslerde taşınmalıdır.

Kabinde taşınacak evcil hayvanların kafesleri ile birlikte tartıldıklarında, ağırlıklarının 6 kg’ı geçmemesi gerekir.

Kafes ve evcil hayvanın toplam ağırlığı 6 kg’ı geçiyor ise kargo kompartımanında taşınır.

Kafesin üzerinde, yolcunun ve hayvanın ismini belirten bir etiket olmalıdır.

Evcil hayvanın sağlıklı, zararsız, temiz ve kokusuz olması gerekmektedir. Hayvanın durumu şüpheli (huzursuz, saldırgan, hastalıklı vb.) görülürse, istasyon görevlileri tarafından uçuşa kabul edilmeyebilir.

Evcil hayvana ait sağlık belgesi, aşı kâğıdı ve kimlik uçuşa kabul işlemleri sırasında ve istenildiği zaman gösterilmek üzere yolcunun yanında bulundurulmalıdır.

Görme veya işitme engelli yolculara ait refakatçi köpekler, rezervasyon yaptırılarak ücretsiz olarak kabin içine kafessiz kabul edilirler. Bazı ülkeler yolcu beraberi evcil hayvan giriş, çıkış ve transit geçişine izin vermemektedir. Detaylı bilgi için lütfen rezervasyon veya en yakın bilet satış ofisimizile bağlantı kurunuz

Yurtdışı transport işlemlerinde ihtiyacınız olan temel hususlar şunlardır.

Hayvan Sağlık Sertifikası/Karnesi

Mikroçip

Son 1 sene içinde yapılmış olması gereken Kuduz Aşısı

Kuduz aşısı yapıldıktan en az 21 gün sonra yapılan kuduz titrasyon testi belgesi. Bu belgenin alınması için kliniğimizde kan alınır ve uygun taşıma kuralları içerisinde Tarım Bakanlığının Ankara’daki laboratuarlarında incelenerek raporlandırılıp kliniğimize gönderilir.

Belge alındıktan sonra Avrupa birliğinin istekleri doğrultusunda 3 ay beklenir.

Avrupa birliği dışındaki ülkeler için gerekli talimatları gidilecek ülkenin, ülkemizdeki başkonsolosluğundan öğrenilebilir.

Yolculuk gününden en erken 3 gün önce bulunduğunuz İlçe Tarım Müdürlüklerinden yurtiçi/yurtdışı transport için Hayvan sağlık raporu ve menşee şahadetnamesinin alınması gerekmektedir.

Petinizin ölçülerine uygun taşıma çantası. Genel olarak hesaplamada çanta içinde petiniz ayaktayken üzerinde en az 5 cm’lik boşluk olması yöntemi kullanılır.

Uzun kara yolculukları ve Hava,demiryolu taşımacılığı kullanılacaksa minimum stres oluşması için Veteriner Hekiminizin önereceği sakinleştirici ilaç.